Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy pożyczka podlega opodatkowaniu PCC

31 stycznia 2018 | Dobra Firma | Agnieszka Sadowska
Sprawdź, czy zapłacisz podatek od umowy
źródło: Rzeczpospolita
Sprawdź, czy zapłacisz podatek od umowy

Kosztem zawarcia umowy pożyczki są nie tylko odsetki – może to wymagać zapłaty 2 proc. daniny. W celu ustalenia tego obowiązku podatnik lub jego księgowy powinni sięgnąć do przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1150; dalej: ustawa o PCC), podatkowi od czynności cywilnoprawnych (PCC) podlegają umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku.

Opodatkowaniu podlegają również zmiany wymienionych umów, jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania PCC, a także orzeczenia sądów oraz ugody, jeżeli wywołują takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o PCC).

Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i ciąży – zgodnie z art. 4 pkt 7 tej ustawy – na biorącym pożyczkę. Podstawa opodatkowania określana jest jako kwota lub wartość pożyczki i podlega opodatkowaniu według stawki 2 proc. (art. 6 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o PCC).

Wskazana generalna zasada opodatkowania PCC umowy pożyczki nie oznacza jednak bezwzględnego obowiązku zapłaty podatku. Ustawa zawiera bowiem przepisy szczególne, modyfikujące ten obowiązek.

Po pierwsze, odwołując się do art. 1 ust. 4 ustawy o PCC, należy wskazać, że opodatkowaniu podlegają jedynie czynności cywilnoprawne, których przedmiotem są:

1) rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10965

Wydanie: 10965

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament